PILATES ve FiZiKSEL REHABiLiTASYON

Amacı, yaralanmanın veya rahatsızlığın tamamen fiziksel yollarla önlenmesi için koruyucu ve gelişmiş fiziksel hareket teknikleri öğreterek, ileri düzeyde sağlık ve fitness/form kazandırmak suretiyle hayat kalitenizi arttırmaktır.

Pilates vücutta yaralanma veya kas kütlesini şişirme riski oluşturmadan, optimum kas-iskelet sistemi performansı(güç, esneklik ve dayanıklılık) üzerine yoğunlaşan kanıtlanmış bir form tutma tekniğidir.

Pilates omurganın doğal eğriliklerini tekrar kazandırır, gerginliği azaltır ve beden ile zihin arasında mükemmel bir uyum sağlayarak öz güveni arttırır. Böylece dengeli, düzgün gözüken, zinde, canlanmış ve kolayca hareket eden bir vücuda sahip olursunuz.

Pilates “günümüzün en güvenli ve en etkili egzersiz sistemi“ olarak hızla yaygınlaşmakta ve doktorlar, fizyoterapistler ve fizyoloji uzmanları tarafından her yaş grubundaki insanlar için tavsiye edilmektedir.

Pilates 20. yy.’ın başlarında ilk önce bir rehabilitasyon metodu olarak geliştirilmesine rağmen, ne yazık ki klinisyenlerin merkezi stabilizasyonun (core stabilization) güçlü tedavi edici yararlarını sonradan görmesiyle ancak son 15 yılda hızla yayılmıştır.

Pilates’te hareket becerileri adım adım öğretilerek, daha ileri seviyedeki çalışmalar için güç ve esneklik kazandırılır. Egzersizler, kronik kas-iskelet sistemi problemleri olan kişiler için modifiye edilir. Pilates eklem ve kemik yapıları destekleyen küçük kas gruplarını geliştirici, düşük şiddetli bir egzersiz biçimidir. Zayıf ve yaralı kas ve eklemlerde güç kazanmak için mükemmel bir yoldur. Pilates birçok yaralanma ve tıbbi şikayetlerden kurtulmanız için size yardım eder.

Günümüzde fiziksel rehabilitasyon çok sayıda terapiyi kapsar, Pilates de kesinlikle bunların arasındadır. Pilates uzun dönemli bir program olarak uygulandığında, ileride oluşabilecek yaralanmaları önleyip, performansı arttırarak rehabilitasyona yardımcı olur; ayrıca sırt ve boyun ağrısı, astım veya diğer solunum problemleri, denge bozuklukları veya kronik ağrıları olan kişiler için de yararlı olur.

Ayrıca birçok doktor ve tıp uzmanı tarafından ağrıları azaltmak, cerrahi ve yaralanma sonrası iyileşmeyi hızlandırmak, felç ve diğer nörolojik olaylardan sonra iyileşmeye yardımcı olmak ve hatta cerrahi işlemlerden kaçınmak için tavsiye edilir. Spor yaralanmaları ve ortopedik operasyonlar sonrası güçlendirme programlarında güvenilir ve etkili bir şekilde kullanılır.

Özellikle ağır egzersizin sakıncalı olduğu osteoporoz ve romatizmalı kişilerde kas gücünü korumak ve kazanmak için ideal bir egzersizdir.

Pilates yaşa bağlı olarak gelişebilen stres inkontinansın(idrar kaçırma) önlenmesinde çok etkilidir.

Tüm bunların dışında Pilatesin hamilelik öncesi ve sonrasında da faydaları tartışılmazdır.
Pilatesin merkezi stabilizasyon (core stabilization) prensibi ortopedik rehabilitasyonun temelini oluşturan postür, kas performansı ve motor kontrol gibi kavramlara hitabeder.
Pilates özellikle aşağıdaki durumlar için mükemmel bir rehabilitasyon sistemidir:

 • Boyun ve sırt yaralanmaları (bel ve boyun fıtıkları, omur kayması, whiplash snd., torasik çıkış snd. vb.)
 • Omuz yaralanmaları ve tendinitler
 • Kalça yaralanmaları ve bursitler
 • Ayak bileği yaralanmaları
 • Diz yaralanmaları (ön çapraz bağ tamiri, yırtık menisküsün çıkarılması vb.) ve total diz/kalça protezleri
 • Siyatik (kalça ve bacakta hissedilen ağrı ve uyuşma)
 • Fibromiyalji (kas ağrıları)
 • Skolyoz, kifoz (omurganın anormal eğrilikleri)
 • Tekrarlayıcı stres yaralanmaları (aşırı kullanım)
 • Multiple sklerozis
 • Parkinson hastalığı
 • Felç (İnme)

Tekrarlayıcı yaralanmaları önlemek ve vücut dengesini tekrar kazanmak için dengesizliklerin ve problemlerin kaynağına inilerek, asimetriler ve kronik zayıflıklar holistik(bütünsel) bir yaklaşımla düzeltilir.

Merkezimizde bu eğitimi Ortopedik Rehabilitasyon Uzmanı ve Pilates Eğitmeni olan fizyoterapistimiz vermektedir; bu da kişiye özel egzersiz programlarıyla, yüksek sağlık standartlarında hizmet almanızı ve yaralanma risklerinden korunarak, kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

Joseph Pilates’ in geliştirdiği bu metod onun “Contrology” adını verdiği egzersiz sisteminden oluşur. Contrology, kişide artan esneklik ve hareket kolaylığı ile beraber vücut farkındalığı ve duruşunu da geliştiren benzersiz bir egzersiz yaklaşımıdır. Pilates profesyonel dansçıların yıllar önce keşfettiği, basketbol, futbol ve diğer liglerdeki elit sporcuların da yeni tanıştığı en iyi kondisyon yöntemlerinden birisidir.

Hem zihinsel, hem de fiziksel eğitim ile vücudunuzu kontrol etmeyi öğreten pilates egzersizlerinin temel prensipleri şunlardır:

1-Centering(Merkezleme): Fiziksel olarak vücudun merkezine (alt kaburgalar ile pubis kemiği arasındaki “powerhouse/kuvvet merkezi” bölgesine) odaklanmaktır.
2-Concentration(Konsantrasyon): Bütün vücut bölümlerinin hissedilerek, egzersizlerin tam dikkat ve kararlılıkla yapılması her hareketten maksimum faydanın elde edilmesini sağlar.
3-Control(Kontrol): Her pilates egzersizi tam kas kontrolü ile yapılır. Hiçbir vücut parçası kendi haline bırakılmaz.
4-Precision(Kesinlik): Pilateste, farkındalık her hareket boyunca devam eder ve hareketler gösterildiği gibi kesin ve doğru olarak yapılır.
5-Breathing(Nefes): Joseph Pilates egzersizlerin derin bir nefes ile birlikte yapılmasını vurgulamiştır.
6-Flow(Akıcılık): Pilates egzersizleri akıcı bir şekilde yapılır. Akıcılık, zarafet ve kolaylık tüm egzersizler için geçerlidir. Egzersizin enerjisi vücut parçalarını birbirine bağlar ve vücuda eşit bir şekilde yayılır.

”On seansta farkı hissedecek, yirmi seansta farkı görecek ve otuz seansta da yeni bir bedene sahip olacaksınız.” Joseph Hubertus Pilates

Pilates, Mat çalışmaları ile başlayıp Reformer, Cadillac, Chair, Barrel, Circle v.b. ekipmanlar ile kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak, çok yönlü yüzlerce germe, güçlendirme ve denge egzersizi içerir.
Tüm sınıflarımız öğrencilerin yetenek ve ihtiyaçlarına göre, çalışma boyunca kişisel ilgiyi bozmayacak katılımcı sayısıyla düzenlenir. Mat sınıflarımıza ek olarak, sizlere randevulu, özel ve yarı özel seanslarımıza katılmanızı öneririz.