MASAJ TERAPİSİ

Masaj, vücudun yumuşak dokularına (kaslar, konnektif doku, tendonlar, ligamanlar ve eklemler) basınç ve titreşim uygulama tekniğidir.

Masaj yaralanmaların iyileşmesi, psikolojik streslerin azaltılması, ağrının giderilmesi, dolaşımın arttırılması ve gerilimlerin hafifletilmesi için vücudun bazı bölgelerine veya tamamına uygulanabilir.

Düzenli masaj almak esnekliği arttırıp, yaralanmaları azaltarak vücudumuzu korur; zihinsel ve fiziksel olarak kendinize daha iyi bakmanız için sizi teşvik eder. Masaj kan ve lenf dolaşımını arttırmak suretiyle dokuların daha iyi beslenmesine ve metabolik atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Diğer faydalarına ilave olarak, düzenli masaj,

* Derin bir rahatlama sağlar, stresi azaltır,
* Kas gerginliğini ve sertliğini giderir,
* Hareket kolaylığı ve verimliliğini arttırır,
* Daha kolay ve derin nefes almayı teşvik eder,
* Zihinsel stresi azaltır,
* Açık düşünme ve yaratıcılık kapasitesini arttırır,
* İyi olma hissi oluşturur,
* Duygusal ifade rahatlığını daha fazla arttırır,
* Kaygı düzeylerini azaltır.

KLASİK MASAJ fonksiyonu arttırmak, iyileşme sürecine yardımcı olmak, rahatlamanıza ve sağlığınıza katkıda bulunmak için cilt, kas, tendon ve bağların yüzeyel ve derin olarak farklı manevralarla uyarılmasıdır.

SPOR MASAJI aslında kişilerin, vücutlarını optimal performans için hazırlamaya, ağır egzersizden sonra yeniden toparlanmasına, antrenman sırasında iyi oynamasına yardım etmek için geliştirilmiştir. Spor masajı sadece sporculara değil, yumuşak doku yaralanmalarından korunmak ve iyileşmek isteyen, kronik ağrı ve hareket kısıtlılığı olan herkese yapılabilir. Masaj terapisti genellikle problemli, belli bir alan üzerine yoğunlaşır.
REFLEKSOLOJİ birçok şikayet ile ilgili olarak son derece etkili, doğal bir şifa sunan ve vücudun kendi iyileştirici gücüne katkıda bulunan, çok eskiden beri uygulanagelmiş, özel bir ayak masajıdır.
Refleksoloji, vücudun aynadaki görüntüsünün ayak altındaki bölünmüş refleks bölgeler üzerinde temsil edildiği, yapılan baskıların ve ovmaların o bölgeye denk gelen organları sinir uçları vasıtasıyla uyardığı prensibine dayanır. Her refleks bölge vücudun belli bir bölümüne tekabül eder. Bu bölgelere tatbik edilen spesifik manipulasyon ve basınçlar, ilgili bezler, organlar ve diğer vücut kısımlarındaki blokajları azaltır ve ortadan kaldırır.

Ayrıca Acupressure olarak da bilinen SHIATSU masajı, vücudun kendi doğal iyileştirici yeteneklerini canlandırmak için belli anahtar noktalara parmaklarla ustaca basınç uygulama tekniğidir. Shiatsu bir Japon masaj terapisidir ve akupunktur gibi Çin meridyen sistemi üzerine kurulmuştur. Akupunktur uygulamasında iğneler kullanılırken, Shiatsu’da enerji blokajlarını kaldırmak ve optimal ‘ki (chi)’ akışını tekrar sağlamak için farklı sertliklerde basınç uygulanır.

Shiatsu,

* Derin kas ve doku gevşemesi sağlar,
* Stresi azaltır ve kontrolünü sağlar,
* Vücuttan toksinleri uzaklaştırır,
* Hastalıklara karşı direnci arttırır,
* Kan dolaşımını arttırır ve tansiyonu dengeler,
* Zihinsel kaygıları azaltır,
* Ki(chi)’ yi dengeler,
* Sinirliliği yatıştırır,
* Zihinsel ve ruhsal farkındalığı arttırır.

THAI MASAJI, Tayland tıbbının bir parçası olarak yüzyıllar boyunca rahipler tarafından uygulanan “çok eski ve geleneksel bir masaj” olarak bilinir. Hindistan kökenlidir; ayurveda ve yogaya dayanmaktadır. Klasik masaj formlarına göre daha enerji verici ve serttir; ayrıca batı fizyoterapisinde bulunan tetik nokta uygulamaları, miyofasyal teknikler, nöromüsküler terapi ve manuel terapinin içinde bulunan teknikleri kombine ettiği ve vurguladığı için Thai masajı eşşiz ve aynı zamanda çok etkilidir. Terapist ellerini, dizlerini, bacaklarını ve ayaklarını size yogaya benzeyen germeler yapmak için kullanırken, siz aktif bir hareket yapmazsınız. Aynı zamanda terapi boyunca kas kompresyonu, eklem mobilizasyonu ve akupressure de uygulanmaktadır. Thai masajı genellikle zeminin üzerindeki bir minder üstünde yapılır. Yağ kullanılmaz, bu yüzden tam giyinik olursunuz. Sizden masaj için rahat giysiler getirmeniz ve giymeniz istenir.

Thai masajı,

* Sizi rahatlatır, stresinizi azaltır,
* Dolaşımınızı arttırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir,
* Vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardım eder,
* Enerjinizi ve atletik performansınızı arttırır,
* Esnekliğinizi arttırır, düzgün vücut duruşunu geliştirir,
* Eklem hareket açıklığınızı arttırır, artrit ve sırt ağrılarınıza yardım eder,
* Zihniniz ile vücudunuzu bütünleştirir,
* Yaşlanma sürecini yavaşlatır.

*** Bu masaj hizmetleri rahatsızlık, hastalık ve herhangi bir fiziksel veya zihinsel durumu teşhis etmez; tıbbi tedavi teşkil etmez, fakat kişinin sıhhati ve sağlıklı yaşamını devam ettirmesi için bir yoldur. Kronik tıbbi sorunları olan olan kişilerin masaj hizmeti almadan önce doktoruna danışması ve tüm sağlık değişimlerinden masaj terapistini haberdar etmesi gereklidir.

Merkezimizde Sporcu Masajı, Klasik Masaj, Refleksoloji (Ayak masajı & banyosu), Shiatsu (Akupressure) ve Thai masajı Resmi Sertifikalı Masaj Terapistleri tarafından yapılmaktadır.