HAMİLELİKTE VE DOĞUMDAN SONRA PİLATES

Pilates hamile bayanlar için çok faydalı bir egzersiz sistemidir ve kadın doğum uzmanı izin verdiği sürece gebeliğin ilk aylarından, son aylarına kadar yapılmaya devam edilebilir. Hamilelikte egzersiz günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Egzersiz düzenli yapıldığı takdirde vücudu, hamileliğin pek çok olumsuz etkilerinden korur. Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik problemlerini en aza indirir. Zihinsel ve psikolojik rahatlık sağlar. Libidoyu arttırır. Moral olarak hamile bayanları anneliğe hazırlar, doğum korkusunu ve gerginliğini azaltır.

Bayanlar Pilates sayesinde gebelik boyunca güçlü ve zinde kalabilirler. Pilates kadınların değişen vücutlarına uyum sağlayabilmesine, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bile daha düzgün bir vücut duruşuna sahip olmasına, gebelik ağrı ve sancılarını azaltmaya yardımcı olur. Böylece hamilelik boyunca düzenli Pilates yapan bayanlarda daha az bel ve pelvis ağrısı, daha iyi hareketlilik, daha kolay doğum ve daha hızlı toparlanma görülür.

Pilates yaparken fazla kilo almadan hamileliğini tamamlayan bayanlar doğum sonrasında da aldığı kiloları kolayca geri verebilirler. Doğum sonrası rehabilitasyon, en az doğum öncesindeki kadar önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Doğumun zorluklarından sonra kişi ne kadar erken destekleyici egzersizlere başlarsa, o kadar çabuk eski kas tonusunu, gücünü ve vücut duruşunu kazanır. Doğum öncesi ve sonrası için pilates sınıflarımıza katılmadan önce hekiminize danışmanızı öneririz.