MANUEL TERAPİ

Manuel terapi, belirli bir amaca ulaşmak için herhangi bir cihaz veya makine kullanmadan ellerle yapılan yumuşak doku çalışmaları ve mobilizasyon/ manipülasyon teknikleridir.

Yumuşak doku çalışmaları kas gibi vücut dokularına basınç uygulayarak gevşemeye, dolaşımın artmasına, skar dokuların parçalanmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Mobilizasyon/Manipulasyon kemikleri ve eklemleri belirli bir pozisyona doğru döndürmek, çekmek ve itmek için değişen hızlarda, güçte ve mesafede uygulanan ölçülü hareketlerdir. Bu eklemlerin etrafındaki gergin dokuları gevşetir, eklem ve çevresindeki dokularda ağrıyı azaltır, esneklik ve hizalanmaya yardımcı olur.

Manuel terapi teknikleri kas spazmı, eklemlerdeki hareket kısıtlılığı ve fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan bel, boyun, sırt ağrılarını azaltmak ve eklem mobilitesini tekrar kazanmak için uygulanır.

Bel fıtığı, boyun fıtığı, mekanik sebepli baş ağrıları, siyatik ağrıları, yumuşak doku yaralanması, kırık veya cerrahi sonrası oluşan eklem hareket kısıtlılıklarının giderilmesinde yardımcı olarak kullanılır.